Główną atrakcją Poddąbia jest przede wszystkim położenie tej miejscowości oraz piękna, piaszczysta i szeroka plaża.  ​Wszędzie wokół Poddąbia rozciąga się piękny las z dębami, starymi bukami i wielkimi sosnami. Poddąbie to najładniejsza miejscowość na polskim wybrzeżu, miejsce idealne dla osób szukających spokoju i odpoczynku – tutaj kończy się droga, a dalej jest już tylko piękna plaża i niesamowite widoki z piaszczystego klifu. Plaża w Poddąbiu jest szeroka, piaszczysta i niezatłoczona, a w sezonie letnim strzeżona. 

      Dodatkowo w okolicach Poddąbia jest mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji, które możecie Państwo zwiedzić z nami lub indywidualnie...

Rejsy statkiem

         Dragon to bez wątpienia jedna z najlepszych atrakcji w Ustce, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Statek to replika XVII wiecznego galeonu która powstała na bazie wojskowego holownika. Na rufie statku znajduje się złowrogi galion przedstawiający jak sama nazwa statku wskazuje smoka. Cała konstrukcja została bardzo ciekawie ozdobiona ornamentami i rzeźbami, które nam szczurom lądowym przypominać mają, że jest to jednostka piratów.

Po godzinie 23 Dragon cumuje w porcie, a na pokładzie zaczyna się prawdziwa impreza. Wszystkich spragnionych wieczornych szaleństw informujemy, że na Dragonie można zabawić do godziny 3.

Bunkry Blüchera

      Bunkry usytuowane na wydmie w zachodniej części Ustki to kolejne pozostałości po III Rzeszy. Budowę rozpoczęło w 1938 roku niemieckie Luftwaffe. Instalacja, której nadano imię feldmarszałka Blüchera – patrona miejscowego pułku kawalerii – składała się z czterech dział kalibru 105 mm. Bunkry połączone były ze sobą siecią podziemnych tuneli, gdzie znajdowały się pomieszczenia dla ok. 50 żołnierzy.

Wydma Orzechowska

       W kompleksie leśnym w pobliżu Orzechowa został utworzony rezerwat wydmowo-leśny "Wydma Orzechowska" (50 m n.p.m) pełna różnorodnych zbiorowisk roślinności. To prawdziwy ewenement nadmorskiego krajobrazu, gdzie spotkać można sosny rosnące w poprzek. Wydma oddalona o 600 metrów od bałtyckiego brzegu została utworzona z moreny czołowej. Dla zmotoryzowanych znajduje się tu stacyjka rowerowa, w której można zostawić rowery i pieszo podziwiać uroki tego przepięknego miejsca.

Skansen w Klukach

        Piękny Skansen w Klukach leży nad Jeziorem Łebsko, w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego. Muzeum powstało w 1963 roku i jest Oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

    Szkieletem Skansenu stały się trzy zachowane zagrody, stojące w dawnym miejscu, a znajdujące się pomiędzy nimi stare działki osadnicze wypełniono zagrodami przeniesionymi z dalszych części wsi. Tym sposobem odtworzona została zabudowa Kluk prezentująca budownictwo słowińskie, podkreślająca rybacki charakter osady.

     W lipcu i sierpniu muzeum prócz typowego zwiedzania ekspozycji proponuje również pokazy rzemiosł i techniki, np.: pokazy tkania i przędzenia, szycia sieci rybackich, wypieku chleba czy kopania torfu.

Góra Rowokół

   Góra Rowokół - 115 m.n.p.m., święta góra Słowińców z platformą widokową w Smołdzinie. Rowokół jest najwyższym wzgórzem morenowym położonym na Wybrzeżu Słowińskim. Dawniej góra była ośrodkiem pogańskiego kultu miejscowych Słowian, a później siedzibą rozbójników - piratów, którzy ukryli tam skarby i ukradzione kosztowności.
       Jest to jedno z wielu miejsc, które naprawdę warto odwiedzić przebywając w okolicach. Stąd będziemy mieli doskonały widok na jezioro Gardno i Łebsko.

       Obecnie na szczycie Rowokołu znajduje się 20-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Słowiński Park Narodowy. Jest ona udostępniona do zwiedzania od maja do końca września.

Słowiński Park Narodowy

      Słowiński Park Narodowy to przepiękny obszar objęty ochroną, leżący na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, niedaleko Łeby. Na obszarze Parku utworzono 15 rezerwatów, a w 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez Unesco do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery.

      Pod względem rzeźby terenu ten nizinny obszar odróżnia się wyraźnie od sąsiednich regionów, w krajobrazie których dominują liczne wzniesienia morenowe poprzecinane dolinami rzek. Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Smołdzinie, u podnóża wzniesienia Rowokół (115 m n.p.m.).

      Głównymi atrakcjami Parku są liczne malownicze jeziora przybrzeżne, rozległe obszary torfowisk, a nade wszystko ruchome wydmy nadmorskie, które są najbardziej charakterystycznym, a przy tym zmiennym elementem tego krajobrazu.

      Na odcinku długości 5 km, nieco na zachód od Łeby, pomiędzy Jeziorem Łebsko a morzem, obserwować można najrozleglejsze na polskim wybrzeżu, a zarazem najwyższe wydmy ruchome zwane "Białymi Górami". Wydmy te przemieszczają się w kierunku wschodnim, około 2-10 metrów na rok. Zimą ten proces się nasila.

Oprócz wydm w Parku oglądać można zjawisko również związane z piaskiem, ale polegające nie na nawiewaniu piasku i tworzeniu wzniesień, a wywiewaniu piasku i tworzenie się obniżeń. Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie czerwono znakowany Szlak Nadmorski.

    Najcenniejsze fragmenty Słowińskiego Parku Narodowego objęto ochroną ścisłą. Z kolei najbardziej niedostępne, podmokłe obszary wzdłuż jezior Gardno i Łebsko stały się ostoją kultury Słowińców, stąd w miejscowości Kluki, najdłużej zasiedlonej przez rdzenną ludność tego regionu, utworzono skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Warto też odbyć wycieczkę do Muzeum Wyrzutnia Rakiet nad Jeziorem Łebsko.

Ruchome wydmy

       Jeżeli chcesz się chociaż przez chwilę poczuć jak na pustyni, to wyprawa przez piaski Wydmy Czołpińskiej są idealne. Wydma Czołpińska znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w miejscowości Czołpino, pomiędzy Łebą i Rowami, nad Jeziorem Łebsko.

     Wydma Czołpińska to unikatowa atrakcja na skalę nie tylko Polski ale i Europy, to turystyczny magnes Słowińskiego Parku Narodowego i tej części wybrzeża.

      Do Czołpina można dojechać samochodem i zostawić go na parkingu w tej miejscowości. Na samą wydmę trzeba dojść pieszo, prowadzi tu czerwony szlak - fragment Szlaku Nadmorskiego. W pobliżu warto odwiedzić Latarnię Czołpino.

Latarnia w Ustce

      Latarnia morska w Ustce w obecnym kształcie została uruchomiona w 1892 roku. Przez wieki Ustka była morskim oknem na świat Słupska, który w XIV wieku należał do Związku Miast Hanzeatyckich i odgrywał dużą rolę na Pomorzu. W 1831 roku Słupsk sprzedał port w Ustce Prusom i od tego czasu nastąpił planowy rozwój słupskiego portu, a szczególnie jego urządzeń portowych. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II Wojnę Światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnia morska w Ustce została wpisana do rejestru zabytków.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Latarnia w Czołpinie

      Latarnia morska w Czołpinie to niewątpliwie jedna z atrakcji turystycznych naszego regionu. Warto zadać sobie trochę trudu, żeby tam dotrzeć i podziwiać przepiękną panoramę Słowińskiego Parku Narodowego z tarasu widokowego czołpińskiej latarni morskiej.
Położona jest pomiędzy Łebą, a Rowami na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnia leży na wzgórzu, pośród iglastego lasu porastającego wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, około 1000 metrów od brzegu morskiego, na najwyższej wydmie w grupie wydm nazywanej "Baranki".
B
udowa latarni trwała aż trzy lata i dopiero 15 stycznia 1875 roku latarnia ożyła. Latarnia składa się z czerwonej, licowanej cegły w kształcie stożka ściętego. Wysokość latarni wynosi 25,2 m. U podstawy wieża ma średnicę 7 m. Latarnia przetrwała wojnę w stanie nie zmienionym. W latach 1993-94 przeprowadzano renowację latarni. 

Latarnia była cały czas obiektem zamkniętym, dostępnym tylko dla osób obsługujących ją. Dopiero od lipca 1994 roku latarnia została udostępniona do zwiedzania. 

Dolina Charlotty, Zoo i fokarium

       Dolina Charlotty to prywatne centrum rozrywki i rekreacji znajdujące się 20 km od Poddąbia, nad Jeziorem Zamełowskim, wokół dawnego młyna na Słupi.

    Dolina Charlotty to piękny teren, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla turystów, a szczególnie dla dzieci ciekawą nowinką jest Fokarium oraz mini Zoo z Ogrodem Bajek i jedyną na Pomorzu ostoją żubra oraz okazały Park Linowy z przejazdem tyrolką nad jeziorem. Co roku w sezonie letnim odbywają się w tutejszym Amfiteatrze, znane już w całej Polsce, Koncerty Legend Rocka.

Wieża widokowa w Orzechowie

            W odległości 7 kilometrów od Poddąbia w Orzechowie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok.

       Wieża znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego Lasów Państwowych w Orzechowie. Została wybudowana wiosną 2006 roku z żelbetonowych kręgów, których wewnętrzna średnica wynosi 3 metry.

       Poza sezonem turystycznym wieża pełni funkcje przeciwpożarowe oraz służy leśnikom do obserwacji terenu. W sezonie letnim udostępniana jest turystom jako punkt widokowy. Aby dostać się na szczyt 48 metrowej wieży należy pokonać prawie 250 stopni, ale wysiłek jest sowicie nagradzany widokami jakie roztaczają się z platformy widokowej. Przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć świętą górę Słowińców - Rowokół oraz Słupsk.

Muzeum Pomorza Środkowego

w Zamku Książąt Pomorskich

         Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest muzeum wielodziałowym, ulokowanym w historycznych miejscach o niepowtarzalnym uroku. Na wystawach stałych prezentowane są tu obiekty związane z historią Pomorza i panującej tu niegdyś dynastii Gryfitów, a także kulturą materialną zarówno rdzennej ludności regionu, jak i przybyłych tu po wojnie osadników. Muzeum posiada w swoich zbiorach także bogatą kolekcję dzieł sztuki dawnej i współczesnej.

        Największą dumą słupskiego muzeum jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.

       W składzie zabytkowego kompleksu, w którym mieści się Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wyróżnić można: Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy (gdzie prezentowane są wystawy stałe i czasowe oraz znajduje się restauracja), Spichlerz Richtera (to tam w Herbaciarni można również oglądać wystawy przygotowane przez MPŚ), Brama Młyńska (w której znajdują się pracownie konserwatorski), Dworek (gdzie mieści się biblioteka i biura).

Dom do góry nogami w Szymbarku

    W Szymbarku znajduje się ciekawy budynek, postawiony… na dachu. Wchodzi się do niego przez okno szczytowe i spacerując po suficie przenosi do minionej epoki, gdyż wnętrze wyposażono w meble z okresu PRL.

Oczywiście nie jest to zabieg przypadkowy, bo cały budynek ma symbolizować tamte czasy, kiedy wszystko było na odwrót.

   Najzabawniejsze jest jednak to, że wyposażenie jest przymocowane do sufitu i trudno tu utrzymać równowagę. Największe wrażenia czekają zwiedzających u góry, a w zasadzie na parterze, gdzie każdy dostaje zawrotów głowy i z trudem przychodzi mu utrzymanie wyprostowanej pozycji.

     Wizyta w domu do góry nogami (hmm… tylko od kiedy domy mają nogi) zapada w pamięci na długo i sprawia, że na twarzach nawet najpoważniejszych osób pojawia się szeroki uśmiech.

SŁOWINIEC PODDĄBIE

Słowiniec z lotu ptaka...

   ~ prawdopodobnie najszczęśliwsze miejsce na Ziemi ~

SERCE POMORZA

Poddąbie

ul. Promenada Słońca 24

76-270 Ustka

RECEPCJA:

+48  517 117 770 (w godz. 9:00-17:00)

BIURO:

59 846-13-30 (w godz. 9:00-16:00)

+48 517 117 550 (w godz. 9:00-17:00)

+48 517 117 516 (w godz. 9:00-17:00)

  

ośrodek rehabilitacyjny nad morzem | ośrodki rehabilitacyjne nad morzem | ośrodki wypoczynkowe nad morzem wczasy rehabilitacyjne nad morzem | ośrodki rehabilitacyjne | turnus rehabilitacyjny nad morzem | turnusy rehabilitacyjne nad morzem | wczasy nad Bałtykiem | tanie wczasy nad morzem turnusy rehabilitacyjne | wakacje nad morzem bałtyckim dofinansowanie rehabilitacja  niepełnosprawni  PFRON  wpis  ośrodki  organizatorzy, morze, wolne miejsca, rodzaje turnusów, zabiegi, leczenie, zdrowie, wypoczynek, profilaktyka, schorzenia, choroby, masaże, gimnastyka, inhalacje, cukrzyca, oddechowe, pokarmowe, krążenia, ruchu, lecznicze, borowina,

© 2023 by Anton & Lily. Proudly created with Wix.com

  • Facebook
  • Instagram